Rekordowa liczba turystów w europejskim kraju. Polacy też go uwielbiają
Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Egipt w 2023 roku zanotował absolutne rekordy pod względem liczby gości. W minionym roku odwiedziło go 14,9 mln turystów. Poprzedni rekord należał do 2010 roku, kiedy przyjechało tu 14,7 mln osób. Okazuje się jednak, że to nie jest jedyny rekordzista wśród turystów.
W ubiegłym roku świetnie radził sobie również kraj w Europie. Włoskie lotniska obsłużyły bowiem aż 192 mln pasażerów. Nigdy nie przyleciało ich tutaj tak dużo.
Włochy biją rekordy popularności
Liczba pasażerów na włoskich lotniskach osiągnęła rekordowy poziom w 2023 roku. Włoskie porty lotnicze nigdy nie miały takiego obłożenia, co oznacza, że branża turystyczna w kraju w pełni wróciła do normalności po pandemii.
Jak wynika z najnowszych danych stowarzyszenia zarządzającego włoskimi portami lotniczymi, Assaeroporti, po kilku trudnych latach dla włoskiej branży turystycznej podróżni powracają tutaj ze zdwojoną siłą.
Dane pokazują, że w zeszłym roku na włoskie lotniska przybyła rekordowa liczba 192,7 mln osób, co stanowi wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z liczbą odnotowaną przed pandemią w 2019 r.
Assaeroporti zaznaczyło, że to koniec złych lat związanych z pandemią. Jednocześnie organizacja ujawniła, że do Włoch przyleciało znacznie mniej rejsów – 1 601 059, co stanowi spadek o 2,6 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Jest to jednak korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska.
Rzymskie lotniska obsłużyły rekordową liczbę pasażerów
Zdecydowanie najwyższy odsetek pasażerów – 40,5 mln – obsłużyło rzymskie lotnisko Fiumicino, następnie Mediolan Malpensa (26,1 mln), Bergamo (16 mln), Neapol (12,4 mln) i Wenecja (11,4 mln).
Sycylijskie lotnisko w Katanii znalazło się na szóstym miejscu (10,7 mln pasażerów), a za nim Bolonia (10 mln), Mediolan Linate (9,4 mln), Palermo (8,1 mln) i Bari (6,5 mln).
„Rok 2023 zamknął się liczbą prawie 200 milionów pasażerów, co stanowi absolutny rekord dla włoskich portów lotniczych” – powiedział Carlo Borgomeo, prezes Assaeroporti.
Dodał jednak, że choć liczby te są imponujące, nie obyło się bez problemów. Rok 2023 charakteryzował się silnymi turbulencjami. Chodzi o podwyżki cen lotów, ciągłe odkładanie umowy ITA-Lufthansa, a także temat miejskiego podatku lotniczego.